246181-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt och hyrtvätt
Referensnummer: UH-2020-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Cirkulationstvätt och hyrtvätt till vården inom Inköpssamverkans kommuner. Avtalet omfattar även viss tvätt av egenägda textilier till vården.
Med cirkulationstvätt avses textilier som cirkulerar runt bland samtliga av leverantörens beställare, där leverans av rena textilier sker mot beställning. I samband med leverans av beställda textilier hämtar leverantören upp smutsiga textilier. Cirkulationstvätt tillämpas för bäddtextilier, patientkläder och dylikt.
Med hyrtvätt avses textilier som är framtagna efter beställarens önskemål och som hyrs ut till beställaren, där leverantören ansvarar för tvätt- och textilservice. Hyrtvätt tillämpas för personalkläder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen