246211-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Personalutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensprövning och utbildning av bilinspektör
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80511000 Personalutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Polisen efterfrågar i denna upphandling kompetensprövning och utbildning. Tjänsten riktar sig till bilinspektör/polis som genomför flygande inspektioner av fordon. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att polismyndigheten uppfyller kraven i Transportstyrelsen föreskrift (TSFS 2017:53). Föreskriften ställer krav på att bilinspektör/polis i nivå F3 måste kompetensprövas av ett ackrediterat personcertifieringsorgan för fordonsbesiktning.
Upphandlingen omfattar:
— Grundutbildning enligt TSFS 2017:53.
— Kompetenshöjande utbildning enligt TSFS 2017:53.
— Examination som leder till intyg enligt TSFS 2017:53.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen