246257-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Glasögon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildskärms- och skyddsglasögon
Referensnummer: HSN/631/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen genomför denna upphandling av bildskärms- och skyddsglasögon i samverkan med Bergs, Bräcke, Härjedalens, Krokoms, Ragunda, Strömsunds och Östersunds kommuner som samverkar i gemensam nämnd för upphandling med ett gemensamt upphandlingskontor.
Östersunds kommun är värdkommun och upphandlingschef tecknar avtal enligt delegation. För Åre kommun, Jamtli, Härjegårdar fastighets AB, Krokomsbostäder AB, Jämtlands räddningstjänstförbund, Jämtlands gymnasieförbund samt Vatten och miljöresurs i Berg Härjedalen fattar upphandlingschef tilldelningsbeslut och tecknar avtal enligt fullmakt. Region Jämtland Härjedalen tecknar eget separat avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bergs kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33734000 Glasögon, 33735100 Skyddsglasögon, 33735200 Bågar och skalmar till skyddsglasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för avrop vid behov.
Uppskattad volym är 2 500 000 SEK
Bräcke kommun
Del nr: 2
Härjedalens kommun
Del nr: 3
Krokoms kommun
Del nr: 4
Ragunda kommun
Del nr: 5
Strömsunds kommun
Del nr: 6
Åre kommun
Del nr: 7
Östersunds kommun
Del nr: 8
Glasögon till skyddsmask 90
Del nr: 9