246261-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Gynekologisk sjukhusvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialistvård Gynekologi, öppenvårdsmottagning
Referensnummer: RJL 2023/131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111300 Gynekologisk sjukhusvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Uppdraget avser diagnostik och behandling av patienter med gynekologiska besvär. Uppdraget upphandlas för att uppfylla vårdgarantin.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten. Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-06-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader. Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång. Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är ca 14 000 000 kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 18 000 000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.