Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt bröd och konditorivaror
Referensnummer: 19/235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende färskt bröd, konditorivaror och färdigberedda smörgåsar.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för beställning och leverans med möjlighet till köp direkt i butik eller utlämning till de olika verksamheterna i kommunen.
Köp/avhämtning kommer att ske av kommunens enheter stora som små. I uppdraget ingår det att butiken/utlämningsstället ska ha öppet vardagar och lördag förmiddag. Detta avtal omfattar inte färskt bröd till köksverksamheten på äldreboenden, skolor och förskolor inom Jönköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Centrum väster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15811510 Smörgåsar, 15811511 Färdiga smörgåsar, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färskt bröd och konditori
Centrum öster
Del nr: 2
Centrum söder
Del nr: 3
Ekhagen/Österängen/öxnehaga
Del nr: 4
Huskvarna
Del nr: 5
Bankeryd
Del nr: 6
Taberg
Del nr: 7
Gränna
Del nr: 8