2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultraljudsutrustning
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser ramavtal med samtliga kvalificerade leverantörer som uppfyller obligatoriska kraven för leverans och tillgodose regionens behov av ultraljudsutrustning inklusive tillbehör, förbrukningsmaterial och reservdelar enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten. Handhållna ultraljud samt urinvolymblåsmätare omfattas inte av denna upphandling. Inom regionens sjukhus samt på vårdcentraler finns idag olika typer av ultraljudsutrustningar och det finns behov av reinvesteringar, kompletteringar och nyinvesteringar. Aktuella verksamheter inom bland annat kvinnosjukvården, kirurgiska specialiteter samt medicinska specialiteter. Upphandlingen är indelad i tre (3) olika produktgrupper baserade på avsedda användningsområden och inkluderar såväl utrustning som utrustningsspecifika tillbehör och förbrukningsartiklar inom respektive område. Anbud kan lämnas för en (1) produktgrupp alternativt för flera produktgrupper. Beräknad avtalstid är två (2) år med option om förlängning maximalt tolv (12) månader + tolv (12) månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ultraljudsutrustning produktgrupp 1 - Kardiologi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120259:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tillbehör inklusive prober och serviceavtal.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ultraljudsutrustning produktgrupp 2 - Kvinnosjukvård
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120259:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ultraljudsutrustning produktgrupp 3 - Generell och Point of Care
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120259:Lot:3