Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanering av Vinterviken Etapp 2
Referensnummer: E2019-01155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112340 Marksanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret önskar upphandla en(1) entreprenör för att utföra avhjälpande åtgärder för förorenad mark och sediment inom Vintervikens före detta industriområde. Entreprenaden består av schaktsanering av i huvudsak låglänta gräsytor samt strandnära muddringsarbeten i Vinterviken. Hela saneringen är uppdelad i två etapper, denna upphandling avser etapp 2. Etapp 1 planeras senare.
Entreprenadstart: 27.5.2019
Planerad dag för slutbesiktning: 1.6.2020
Upphandlingsform
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45112360 Återställande av mark, 45236000 Markanläggning, 90722000 Miljöåterställning, 90722100 Återställning av industrimark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upp- handling.