246334-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fordon för avfall och avloppsvatten – Transport av avfall, aska, pellets och flis med bakåttippande lastbil med släp
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTransport av avfall, aska, pellets och flis med bakåttippande lastbil med släp
BeskrivningDenna upphandling omfattar Falu Energi & Vatten AB:s behov av baktippstransporter kopplande till Västermalmsverket (Faluns produktion av el, fjärrvärme och pellets) och Falu Återvinning (Faluns avfallshantering). Båda är belägna på Ingarvet i Falun med 3 km emellan och många transporter går även däremellan vilket gör att samordningsmöjligheterna är goda.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129104:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34144510 Fordon för avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster