246387-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter till uppdragsutbildningen
Referensnummer: UH-2017/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulter till avdelningen för uppdragsutbildning vid Uppsala universitetet, som avses nyttjas vid kurser och föreläsningar som ges inom ramen för uppdragsutbildning.
Avdelningen för uppdragsutbildning är Uppsala universitets officiella samordnare av uppdragsutbildning. Under drygt trettio år har vi bedrivit fortbildning av yrkesverk­samma. Vårt mål är att kvalitetssäkra all uppdragsutbildning från Uppsala universitet. Utbildningen genomförs på uppdrag av dig (s.k. uppdragsutbildning) och är därmed avgiftsbelagd. Vi fungerar som projektledare både i förhållande till kund och till institution när det gäller att leverera uppdragsutbildning medan universitetets institutioner ofta endast levererar det akademiska innehållet. Uppdragsutbildningens utbildningar varierar i längd från någon eller några dagar till hela program som sträcker sig över ett helt år. Många utbildningar ger också akademiska poäng, andra endast kursintyg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80590000 Handledning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avdelningen för uppdragsutbildning är Uppsala universitets officiella samordnare av uppdragsutbildning. Under drygt trettio år har vi bedrivit fortbildning av yrkesverk­samma. Vårt mål är att kvalitetssäkra all uppdragsutbildning från Uppsala universitet. Utbildningen genomförs på uppdrag av dig (s.k. uppdragsutbildning) och är därmed avgiftsbelagd. Vi fungerar som projektledare både i förhållande till kund och till institution när det gäller att leverera uppdragsutbildning medan universitetets institutioner ofta endast levererar det akademiska innehållet.
Uppdragsutbildningens utbildningar varierar i längd från någon eller några dagar till hela program som sträcker sig över ett helt år. Många utbildningar ger också akademiska poäng, andra endast kursintyg.
Uppdragsutbildningen erbjuder allt från kortare specialistutbildningar för läkare och sjuksköterskor till masterutbildningar för chefer i den vietnamesiska statsförvaltningen. Uppdragsutbildningen har ledarskapsutbildningar för kyrkoherdar och miljöutbildningar för poliser. Här finns också fortbildning för lärare och utbildning för statstjänstemän om mänskliga rättigheter.