246416-2020 - ResultatSverige-ÖREBRO: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Vård och omsorg - Örebro Kommun
Referensnummer: Vbn 196/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal om lokalvård i Örebro kommuns lokaler med tillhörande kontor, personalutrymmen, kommunikationsytor och allmänna utrymmen.
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs som ett öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU) kapitel 6, SFS 2016:1145.
Örebro kommun har här valt att använda sig av ett påskyndat förfarande då det pga tidsbrist ej går att tillämpa de tidsfrister som gäller för ett Öppet förfarande.
Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Listan ska inte ses som en uttömmande beskrivning av samtliga objekt med tillhörande utrymmen utan dessa specificeras i de medföljande bilagorna.
Allmän orientering
Upphandlingen avser avtal om lokalvård gällande Vård och Omsorg i Örebro kommun. Upphandlingen avser bl.a. löpande städ samt tilläggstjänster så som fönsterputs, golvvård och storstädning. Listan är inte uttömmande utan specificeras i upphandlingsdokumentet.
Information
Det sker kontinuerligt förändringar i kommunens lokaler och verksamheter. Det kan tillkomma eller falla ifrån objekt under avtalstiden, även frekvenser kan komma att förändras. Ytor och ritningar kan saknas på vissa objekt.
Avtalstiden är 2020-05-01- 2021-09-30 med option på förlängning 12 månader i taget. Avtalet kan förlängas maximalt 2 gånger.
Skulle kommunen inte vilja förlänga avtalet meddelar kommunen detta skriftligen, senast 4 månader innan varje avtalsperiods utgång, annars så förlängs avtalet automatiskt med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
Upphandlande enhet och kontraktsvolymer
Upphandlande myndighet är Örebro Kommun 212000-1967
Angivna ytor är ungefärliga och kan vara baserade på uppgifter i hyreskontrakt m.m., och ska alltså inte uppfattas som uppmätt städyta.
Prisbilden på de olika objekten skall baseras på, av oss, angivna lokalytor.
Sista dag för lämnande av anbud
Kommunen ber er speciellt uppmärksamma att anbud ska vara kommunen tillhanda senast 2020-03-31 23:59. För sent inkommet anbud kommer inte att prövas.