Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom VATTEN främst åtgärder gällande vattenkraft
Referensnummer: 12006-2020-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71314000 Energi och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen har behov av successiva leveranser av konsulttjänster inom området "miljöanpassning av kraftverk och dammar". Länsstyrelsen Västra Götaland avser att teckna ramavtal inom området. Målsättningen med ramavtalet är att få till stånd ett långsiktigt samarbete som säkerställer effektiva och kompetent utförda konsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen