246449-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmateriel inom laboratorieverksamhet, för behov uppkomna i samband med utbrott av covid-19
Referensnummer: 23.3-13312-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet upphandlar förbrukningsmateriel inom laboratorieverksamhet för behov uppkomna i samband med utbrott av covid-19, genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt LOU.
Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden, vilka omfattar bl.a. provtagningspinnar, PCR-plattor, provrör, handskar och pipettspetsar.
Ramavtalet kan användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen.
Tilldelning genom rangordning med särskild fördelningsnyckel, där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap. 6 § LOU.
Ramavtalet löper under en period av tolv (12) månader från och med att det trätt i kraft. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 8.9.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 33192500 Provrör, 33696500 Laboratoriereagenser, 38437110 Pipettspetsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar förbrukningsmateriel som används inom ramen för laboratorieverksamhet och för behov uppkomna i samband med utbrott av covid-19. Varor som ingår i upphandlingen är exempelvis provtagningspinnar, PCR-plattor, provrör, handskar och pipettspetsar med filter. För mer detaljerad information om varorna som efterfrågas, se respektive varukorg.
Denna upphandling genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt LOU.
Upphandlingen är indelad i nedanstående tre (3) anbudsområden i syfte att möjliggöra för små- och medelstora företag att lämna anbud.
Anbudsområde Allmänt förbrukningsmateriel
Anbudsområde PCR-analyser och övrigt förbrukningsmateriel
Anbudsområde Pipettspetsar
Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på valfritt antal anbudsområden. Kammarkollegiet har övervägt om upphandlingen går att dela upp i ytterligare delar, men gjort bedömningen att detta skulle medföra att avropen kompliceras i onödan och att anskaffningarna skulle riskera att försenas.
Kammarkollegiet kommer att anta följande antal Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav:
För anbudsområdet Allmänt förbrukningsmateriel kommer maximalt sju (7) leverantörer att antas.
För anbudsområdet PCR-analyser och övrigt förbrukningsmateriel kommer maximalt fyra (4) leverantörer att antas.
För anbudsområdet Pipettspetsar kommer maximalt sex (6) leverantörer att antas.
Ramavtalet kan användas för avrop av statliga myndigheter under regeringen. Dessa benämns avropsberättigade. Genom ramavtalet ges avropsberättigade rätt att utan att själva genomföra upphandling göra avrop från ramavtalet.
Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra avrop med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se SCB:s Allmänna myndighetsregister, förordning (2007:755) om det allmänna myndighetsregistret, för detaljerad information om statliga förvaltningsmyndigheter, statliga affärsverk, AP-fonder, Sveriges domstolar och Domstolsverket samt svenska utlandsmyndigheter.
Ramavtalet anger villkoren för framtida anskaffningar (avrop) av varor under en given tidsperiod.
Tilldelning genom rangordning med särskild fördelningsnyckel. I denna upphandling sker avrop med tillämpning av rangordning, där samtliga villkor är fastställda i Ramavtalet enligt 7 kap. 6 § LOU. Det innebär att avropsberättigad i första hand kontaktar den främst rangordnade ramavtalsleverantören. Tilldelning av kontrakt sker med tillämpning av särskild fördelningsnyckel genom bilaga Uträkningsmall.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av tolv (12) månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning. Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader. Ramavtalet beräknas träda i kraft 8.9.2021.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk. Enstaka ord och meningar i anbudet kan dock vara på engelska, danska eller norska.
Sista tidpunkt för anbudsinlämning är 11.6.2021 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under tredje kvartalet 2021.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.