246450-2020 - ResultatSverige-KIRUNA: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster mark och vattenutredningar
Referensnummer: 2019-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulttjänster inom mark och vattenutredningar
Beställare
Kiruna kommun (212000-2783) och Tekniska Verken i Kiruna AB (556204-3439) med dotterbolag.
Beställarens ombud under anbudstiden
Lars Kemi
Inköpsenheten
Kiruna kommun
Tel: 0980-755 39
E-post: lars.kemi@kiruna.se
Översiktlig information om tjänsten
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom konsultområdena mark och vattenutredningar.
Kommunen har för avsikt att teckna ett rangordnat ramavtal med högst tre (3) leverantörer förutsatt att tillräckligt många anbud kvalificeras. Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.12 Beställare
AUA.21 Översiktlig information om tjänsten
Kommunen har för avsikt att teckna ett rangordnat ramavtal med högst tre (3) leverantörer förutsatt att tillräckligt många anbud kvalificeras. Utfallet vid utvärderingen kommer att bestämma antagna leverantörers placering i rangordningen.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi. I undantagsfall, där specifik kompetens erfordras, kan beställaren för vissa specifika projekt komma att genomföra separat upphandling av ett uppdrag som i annat fall hade kunnat omfattas av ramavtalet.