246450-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad i samverkan - Projekt BMC 3.0 Uppsala
Referensnummer: 22/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Biomedicinska Centrum (BMC), är en laboratorie- och undervisningsbyggnad om ca 100 000m² BTA. Uppförandet av BMC har utförts i etapper (IIV) mellan 1967 - 1983. Bygganden står inför en generell upprustning med underhållsåtgärder samt standardhöjande åtgärder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen