246464-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Kameror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fem elektroniskt bildförstärkta kameror
Referensnummer: V 2021/1407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38651000 Kameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av fem (5) stycken elektroniskt bildförstärkta kameror. Slutartiden för kamerorna ska vara på nanosekundsskalan och enheterna ska synkroniseras med pulsade lasrar. Tre av kamerorna ska vara känsliga för uv-ljus, en kamera för synligt ljus och den femte kameran ska vara känslig för infrarött ljus.
Med hjälp av kamerorna ska förbrännings- och plasma-processer studeras. De olika kamerorna ska studera laserinducerade signaler i ett flertal forskningsprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen