Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal
Referensnummer: UH-2018-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar leverans av ett förmånsportal som ger en total bild över vad arbetsgivaren erbjuder och är en enkel väg in för att nå dessa förmåner och en ökad möjlighet att erbjuda förmåner efter personliga behov för den enskilda medarbetaren. Förmånsportalen kommer att ersätta samtliga befintliga system och rutiner för hantering av förmåner. Uppdraget omfattar även service, support och underhåll av offererat förmånsportal samt konsulttjänster under avtalsperioden. Härnösands kommun erbjuder ett stort utbud av förmåner till sina medarbetare.. Portalen ska ge en tydlig helhetsbild över alla förmåner som medarbetarna i Härnösands kommun erbjuds. Genom en förmånsportal kan kommunen synliggöra och erbjuda förmåner som möjliggörs genom bruttolöneavdrag inom ramen för aktuell skattelagstiftning. Administration Ett förmånssystem kan ge förmånsadministration på ett lättillgängligt och kostnadseffektivt sätt med minsta möjliga administration för kommunen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen