246515-2018 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedling
Referensnummer: A 17-058 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar tolkförmedlingstjänster för successiva avrop och varierande omfattning under avtalsperioden.
Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer, förutsatt att det finns tre (3) att teckna avtal med. Avrop kommer att ske rangordnat, där leverantören som är rangordnad som nummer ett (1) alltid ska tillfrågas först. Om leverantören som är rangordnad som nummer ett (1) inte kan leverera efterfrågad tjänst ska den som är rangordnad som nummer två (2) tillfrågas och så vidare.
Leverantören ska kunna leverera både telefon- och kontakttolkning, men även önskvärt om det går att utföra tolkning via digitala verktyg som till exempel Skype eller videokonferens.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen