246516-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Mellerud: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köks- och serveringsutrustning
Referensnummer: UH-2019-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds kommun samordnar upphandling för upphandlande
Myndigheterna Bengtsfors kommun, Dals-Eds kommun, Färgelanda kommun, Melleruds kommun, Säffle kommun och Åmåls kommun.
Upphandlingen omfattar köks- och serveringsutrustning till kommunernas kök.
Vi utser en leverantör för succesiva avrop under avtalsperioden.
Avropat värde 2018 var knappt 2 300 000 SEK.
Vi garanterar inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39240000 Bestick
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen