246526-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Markskötsel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönyteskötsel och Naturvård
Referensnummer: 2023/405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
UM utför idag skötsel av parker, grönområden och naturreservat i egen regi men tar in hjälp för utförande av vissa speciella tjänster samt för tjänster som den egna organisationen inte hinner utföra. För detta ska det nu genomföras upphandling av en ramavtalsleverantör för grönyteskötsel samt en ramavtalsleverantör specialiserad på naturvård. Målet är att hitta kunniga partners som kan bistå med kompetens som inte finns internt men som samtidigt kan bistå med assistans vid arbetstoppar, ramavtalstiden är planerad till fyra år om inget oförutsett inträffar. Ramavtalsleverantörer kommer ha ett nära samarbete med UMs tekniska avdelning samt MIL under hela avtalstiden.
Upphandlingen omfattar löpande avrop för skötsel av utemiljöer i Landskrona stad. Upphandlingen är uppdelad i två områden och anbudsgivare kan svara på ett eller flera delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser gälla under 4 år. Från det att ramavtalet har löpt i 18 månader, kan Landskrona stad komma att säga upp ramavtalet med 6 månaders uppsägningstid. När ramavtalet löpt i 4 år löper det ut utan föregående uppsägning.