246537-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av utomhusbelysning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2021 Drift och underhåll av offentlig belysning avseende elarbeten Söderort
Referensnummer: T2020-03169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45316100 Installation av utomhusbelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar elarbeten för drift och underhåll av offentlig belysning på allmän mark så som gator, tunnlar, vägar, parker, gång- och cykelvägar samt torg i ytterstaden.
Det ingår felhantering och felavhjälpning, beredskap, akuta åtgärder av trafikskador, seriebyten, periodisk och fortlöpande tillsyn samt materialhantering.
Felanmälningar kommer vanligtvis till entreprenören från Stockholm stads eget ärendehanteringssystem Driftportalen.
Entreprenaden innefattar vidare uppdatering i/arbete i Stockholm stads eget ärendehanteringssystem Driftportalen.
Vidare ingår att vid förändring av kopplingsläge att dagligen meddela aktuellt kopplingsläge till Trafikkontorets driftledare som då gör förändringen i anläggningsystemet DP Power.
Trafikkontoret tillhandahåller utomhus- och inomhuslager för material inom ramen för avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet, 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning, 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar, 65320000 Drift av elektriska anläggningar, 79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen