246587-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Revision – Revisionstjänster 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRevisionstjänster 2024
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen avser sakkunniga till revisorerna i Bromölla kommun för granskning av styrelse, nämnder och beredningar och stiftelser samt sakkunniga till lekmannarevisorerna för finansiell revision av kommunens bolag (Bromöllahem AB, Bromölla Fritidscenter AB, Bromölla Energi och Vatten AB samt dess dotterbolag Bromölla Fjärrvärme AB). Upphandlingen avser också yrkesrevision (auktoriserade och godkända revisorer) för den lagstadgade finansiella revisionen i kommunens bolag. Kommunen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till förtroendevalda revisorer och sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. Bolagen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna när det gäller rörliga uppdragsdelar och yrkesrevisor
Intern identifierare2024/69
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Beskrivning---
Intern identifierareRevisionstjänster 2024