246669-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Uthyrning eller försäljning av bostadshus
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Moduler Paviljonger.
Referensnummer: GNU 2017/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70311000 Uthyrning eller försäljning av bostadshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop av moduler för bostäder, skolor, förskolor, andra modulkonstruktioner, bostäder, bostäder för ensamkommande barn och andra ändamål etc.
Samt avropa moduler i samband med att skadetillfällen eventuellt uppstår, som brand, vattenskada etc.
Leverantörerna ska vid en andra konkurrensutsättning ange fast pris för efterfrågad modulkonstruktion och enligt den omfattning som specificeras i avropet.
De tre anbudsgivare som har lämnat lägst totalpris i utvärderingen kommer att antas som ramavtalsleverantörer. Vid avrop får ramavtalsleverantörerna en avropsförfrågan med specificerad omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70311000 Uthyrning eller försäljning av bostadshus, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen