246681-2018 - ÄndringSverige-Tumba: Analystjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster för vatten och livsmedel.
Referensnummer: 2018:162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Analystjänster för vatten och livsmedel inom flera verksamheter. Leverantören av analystjänster ska därför kunna analysera prover från strandbad, bassängbad, dagvatten, grundvatten, avloppsvatten, dricksvatten, sjöar och vattendrag samt livsmedel. I uppdraget ingår även att genomföra kontroller enligt recipientkontrollprogram för Tumba ån.