246689-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd avseende utförande av doktorandkurserna vetenskapligt skrivande och presentationsteknik
Referensnummer: 2-4587/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivaren, att inkomma med anbud avseende konsultstöd för utförande av doktorandkurserna vetenskapligt skrivande och presentationsteknik.
Omfattning
Denna upphandling avser konsultstöd för tjänster inom utbildning för doktorander. Syftet är att ge doktoranderna kunskaper i att presentera sin forskning i skriftlig form samt ge kunskaper inom presentationsteknik och retorik. Utbildning, handledning, rådgivning och genomförande av kurserna ska ske utifrån de krav som finns i kursbeskrivningen och lärandemålen.
Kurserna ska ges på engelska språket.
KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 80430000 Vuxenundervisning på universitetsnivå, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kurserna ska ges på engelska språket. Start av kurs ska vara garanterad om minst 10 studerande anmält sig. Utbildningar och kurser kan komma att ställas in samt kursinnehållet justeras på grund av beslut från ledningsgrupp för respektive utbildning. I det fall utbildningen inte startar på grund för lågt antal studerande förbehåller KI sig rätten att senarelägga start av utbildning eller inte startautbildningen. KI förbinder sig inte att upphandla vare sig antal kurser eller värde.
I samband med avtalsskrivning kommer även ett PUB-avtal signeras.