246722-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Byggnation av pumpstation
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kristineholms pumpstation
Referensnummer: 2019.068 SBN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232152 Byggnation av pumpstation
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Alingsås kommun genomför en upphandling avseende en (1) rostfri pumpstation med option på ytterligare 2 pumpstationer. Anbudsgivare, nedan kallad leverantör, inbjuds härmed att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Upphandlingen avser leverans, installation samt driftssättning av ny pumpstation till Kristineholm med option på ytterligare två (2) pumpstationer i det fall efoderliga politiska beslut fattas.
Ramavtalets uppskattade värde är cirka 6 500 000 SEK och ramavtal inklusive optioner och avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.Ovanstående summa innefattar såväl arbetskostnad som materialkostnad och lämnas utan förpliktelse. Beställaren ansvara för samtliga markarbeten relaterade till installationen.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 1.8.2019
Avtalsslut
Avtal upphör per automatik pumpstationen och eventuellt tillkommande nyttjade optioner är levererade., dock senast 31.12.2020
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen