246754-2020 - ÄndringSverige-Jönköping: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljö och avfallskonsult
Referensnummer: 20/94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
June Avfall & Miljö inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende konsulttjänster inom miljö- och avfallsområdet. June Avfall & Miljö AB är ett kommunalt avfallsbolag. Bolaget ägs av Jönköping, Habo och Mullsjö kommuner. Bolaget ansvarar för sophämtning, slamtömning och sortergårdsverksamhet i de tre kommunerna i vilka det sammantaget bor närmare 160 000 invånare. Bolaget äger och driver elva sortergårdar (återvinningscentraler) i de tre kommunerna.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
June Avfall & Miljö AB (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Miljö och avfallskonsulter.
AUA. 22 Objektets läge