246768-2020 - ÄndringSverige-Helsingborg: Vägledning och rådgivning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjerådgivning
Referensnummer: SOF 129/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312300 Vägledning och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar familjerådgivning enligt socialtjänstlagen (2001:543) (SoL) 5 kap. 3 §. Familjerådgivning ska erbjudas till par och familjer som söker hjälp för att lösa relationsproblem och är bosatta i upphandlande myndigheters kommuner. Familjerådgivningen ska genom samtal med invånarna medverka till förändringar av samlevnadsproblem i par och familjerelationer. Rådgivning är till exempel lämpligt för de som är separerade eller funderar på att separera, för de som har det svårt efter separation, vid kommunikationssvårigheter eller konflikter.