Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift Världsarvet Birka/Hovgården
Referensnummer: 222-1997/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341140 Vaktmästartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för tillsyn, skötsel och viss administration av tre områden kallade AB630 Birka jordbruk, AB631 Birka Ångholmen och AB635 Hovgården. Världsarvet Birka/Hovgården är en av 15 platser i Sverige som är med på Unescos världsarvslista och är ett av Riksantikvarieämbetets högst uppsatta och fyndrika arkeologiska utgrävningsområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen