246772-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsmarknadsutbildning för personer med synnedsättning
Referensnummer: Af-2017/0053 9741
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Arbetsmarknadsutbildning för personer med synnedsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80400000 Vuxen- och annan undervisning, 80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80570000 Personlighetsutvecklande utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstens övergripande syfte och mål är att möjliggöra för deltagaren med synnedsättning att i direkt anslutning till tjänstens avslut:
— Erhålla anställning inom sitt yrkesmässiga och geografiska sökområde, eller,
— Påbörja annan utbildning, till exempel inom Komvux, Yrkeshögskolan eller av Arbetsförmedlingen upphandlad yrkesinriktad utbildning, eller,
— Starta företag som egenföretagare eller tillsammans med andra, till exempel i form av sociala arbetskooperativ.