246799-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproducerade möbler
Referensnummer: 390/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling avseende möbler. Det gäller möbler och inredning till offentlig-, personal-, omsorgs-, skol- och förskolemiljö samt gardiner.
Vi söker leverantörer som med god service och stort engagemang vill hantera försäljning av nyproducerade möbler och gardiner till Göteborgs Stad och samverkande parter. Som leverantör kan ni välja att lämna anbud på ett eller flera delområden i upphandlingen.
Låter detta som en intressant affär för er?
Välkommen att lämna anbud enligt anvisningar i detta Upphandlingsdokument!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39130000 Kontorsmöbler, 39153000 Konferensmöbler, 39156000 Salongs- och receptionsmöbler, 39160000 Skolmöbler, 39161000 Förskolemöbler, 39515100 Gardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A - Möbler och inredning för offentlig-, personal-, och omsorgsmiljö
Delområdet omfattar möbler och inredning till kontors-, konferensrum, och till verksamheternas allmänna eller gemensamma utrymmen för både personal, boende och besökare. Här avses exempelvis bibliotek, café, väntrum, entréhallar, reception, lobby, museum, personalrum, vilrum, omklädningsrum, lunchrum, utemiljö och sällskapsrum till boenden.
Delområdet omfattar även möbler och inredning till omsorgsmiljöer såsom äldreboenden, korttidsboenden, boenden med särskild service och stödboenden.
I delområdet ingår inte möbler och inredning för boendes egna rum och lägenheter.
Delområdet omfattar också belysningsprodukter, mattor, gardiner och andra produkter som kan förväntas ingå i avtalsområdet.
Delområdet omfattar även varurelaterade tjänster såsom rådgivning, montering, utplacering och enklare ritningsförslag.
Delområde B - Möbler och inredning för elever i skolmiljö
Delområdet avser möbler och inredning till alla de utrymmen som är avsedda för elever i grundskola, förskoleklass och år 1-9, inklusive fritidshem, gymnasium och andra utbildningsmiljöer.
Exempel på miljöer som ingår i delområdet är lektionssalar, grupprum, skolmatsal, skolbibliotek, skolcafé och uppehållsrum för elever.
Förutom möbler omfattar delområdet belysningsprodukter, mattor, gardiner och andra produkter som kan förväntas ingå i avtalsområdet.
Möbler och inredning för utrymmen som är avsedda enbart för personalen ingår inte, dvs. personalrum och kontor eller konferensrum.
Delområde C - Möbler och inredning för elever i förskolemiljö
Delområdet avser möbler och inredning avsedda för alla förskolemiljöer där barn vistas för lärande och lek såsom lekrum, vilrum och aktivitetsrum samt tillhörande utrymmen.
Delområde D - Gardiner
Delområdet omfattar leverans av textil inredning till fönstermiljö såsom gardiner, draperier och annan inredningstextil för t.ex. avskärmning, och ljuddämpning. Delområdet omfattar även varurelaterade tjänster såsom rådgivning, mätning, sömnad, montering och hängning av beställda produkter.