Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn uppgradering av lönesystem
Referensnummer: 2020-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Vara Kommun avser att omförhandla underhålls- och supportavtal gällande befintligt lönesystem. Vara kommun har idag ett lönesystem, HR-plus 6, leverantör är Visma Enterprise AB. Vara kommun avser att produktväxla detta system till Personec P, då HR Plus 6 kommer att avvecklas senast 31.12.2023. Systemen omfattas av ensamrätt. Vara kommuns avsikt är att genomföra denna omförhandling som förhandlat förfarande utan annonsering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen