Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering Support- o UH-avtal VISMA
Referensnummer: KS-2020-00240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72261000 Stödtjänster för programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandsinsyn om direktupphandling på grund av förmodad ensamrätt avseende tilldelning till Visma Enterprise AB 556329-3280, kontrakten för support, underhåll och vidareutveckling av ekonomisystemet Visma affärslösningar efter att tiden för avtalsspärr löpt ut. Avtalstiden kommer att löpa 2 år med möjligheten till årsvis förlängning upp till fyra gånger.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teckna avtal avseende support, underhåll och vidareutveckling för ekonomisystemet Visma.