Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustningar
Referensnummer: MT 2021-0049 / 21RS573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 4 st. ultraljudsutrustningar för leverans till Urologiska kliniken, område specialiserad vård med placering på Universitetssjukhuset Örebro. Upphandlingen omfattar även option på teknisk serviceutbildning och serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen