Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RPA Robot Process Automation
Referensnummer: UH-2022-077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom digitaliseringsprojektet eSamverkan drivs ett antal utvecklingsprojekt. eSamverkan är ett EU-projekt som drivs av Kommunförbundet Västernorrland, samtliga kommuner i Västernorrland och Hudiksvall samt Nordanstig kommun, för mer information se www.esamverkan.nu (http://www.esamverkan.nu/).
Syftet med eSamverkan är att utveckla och öka tillgången till digitala tjänster för medborgare och företag och därigenom på längre sikt öka regionens tillväxt, attraktivitet och tillgänglighet.
Inom ramen för eSamverkan har vi tagit fram en metodik för hur vi arbetar med att införa RPA i en kommun. Syftet med upphandlingen är att kunna erbjuda UM en bredd av IT-konsulttjänster som täcker hela processen som beskrivs i bilagan. Från ramavtalet ska det gå att avropa enklare resurskonsulter inom ett specifikt område, ledande specialister eller kompletta projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom ramen för EU projektet eSamverkan har vi haft en ambition att utveckla kunskap, metoder och arbetssätt kring RPA hos medverkande kommuner. Vi har gått igenom och identifierat många processer som lämpar sig för att automatisera med RPA och vi har redan 5st RPA-robotar färdigutvecklade i 5 olika kommuner. Intresset är stort bland samtliga att fortsätta utvecklingen. Någon garanti för leverantören att erhålla viss volym kan dock inte ges.