246889-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Ambulanser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon.
Referensnummer: RS/1023/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa regionens behov av säkra, komfortabla och verksamhetsanpassade ambulanstransporter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Att transporterna skall vara säkra innebär att patient, förare och vårdare färdas på ett så säkert sätt som möjligt samt att alla rimliga säkerhetsåtgärder för transporten kan vidtagas. Transporterna skall uppfylla alla säkerhets- och miljökrav som ställs på den typ av fordon som upphandlas. System skall finnas för att säkerställa att säkerheten kan vidmakthållas även vid oförutsedda komplikationer och händelser, t.ex. trafikincidenter, oförutsedda medicinska komplikationer och väderproblem.
Att transporterna skall vara verksamhetsanpassade innebär att vård skall kunna erbjudas i enlighet med socialstyrelsens rekommendationer och andra föreskrifter för ambulansverksamhet. Verksamhetsanpassning innebär även att ambulansfordonen skall vara anpassade så att de så enkelt som möjligt kan servas och underhållas. Därmed skapas förutsättningar för en hög utnyttjandegrad av fordonen. Dessutom skall god arbetsmiljö för vårdare och förare erbjudas. Detta inkluderar att all nödvändig utrustning skall vara lättillgänglig och lättanvänd.
Upphandlingen skall utreda leasing som ett alternativ till traditionellt köp.
Ambulanstransporterna skall genomföras i enlighet med regionens värderingar. Detta innebär att de skall genomföras med respekt för alla människors lika värde, visa förtroende för andra och utgå från en helhetssyn. Även individens rätt till personlig integritet skall tillvaratas.
Upphandlande myndighet planerar att beställa fyra (4) ambulanser per kalenderår. Någon garanti avseende denna volym lämnas ej.