246911-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Suturer och staples.
Referensnummer: 17/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Halland avser att teckna ramavtal på regionens samlade behov av suturer och stapler med instrument, medicinskt vävnadslim, benvax, hemostatikum samt blodstillande vadd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141120 Clips, suturer och ligaturer, 33141121 Kirurgiska suturer, 33141122 Kirurgiska häftklammer, 33141123 Behållare för skarpa föremål, 33141125 Kirurgisk suturmateriel, 33141126 Ligaturer, 33141127 Resorberbara hemostatika, 33141128 Suturnålar, 33141840 Hemostatika för tandläkarbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen