246915-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbilar för Tanum, Lysekil och Sotenäs kommun.
Referensnummer: KA 2017/406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal för successiva inköp av elbil med skåp och dragkrok. 2 olika skåpstorlekar efterfrågas. Upphandlingen avser fabriksnytt fordon av senaste modell/årsmodell vid leverans om inget annat överenskommes.
Utvärdering kommer att ske per fordonstyp och kommun.
Vad gäller finansiering så har kommunen tecknat eget finansieringsavtal varför denna upphandling ej omfattar finansiering.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen