Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra maskiner och verktyg
Referensnummer: A18-083 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44510000 Verktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillgodose beställarens behov av att hyra maskiner och verktyg som kan behövas i beställarens verksamhet. Avtalet kommer att användas som ett komplement till beställarens egen maskinutrustning.
Volymen/värdet kan variera från år till år och beställaren garanterar inga volymer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44510000 Verktyg, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 42000000 Industrimaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen