Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kläder och textilier 2022
Referensnummer: 2022-135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39500000 Textilvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till köp av kläder och textilier till Region Kalmar läns tvätteri, beläget i Västervik. Upphandlingen omfattar köp av textilier såsom handdukar, bäddtextilier m.m. samt option på montering av chip i kläderna. Med kläder avses både patientkläder för vuxna och barn samt personalkläder för anställda inom sjukvården och tandvården. Regionens tvätteri levererar kläder och textilier internt till regionens olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder, 39510000 Hushållstextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen