246999-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Potatis
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – Frukt och grönt.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03212100 Potatis
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar frukt, grönsaker, ekologiskt frukt, ekologiska grönsaker, potatis, ekologisk potatis, skalat, skalat ekologiskt, färdigskuret och färdigskuret ekologiskt för successiva leveranser.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221110 Rotfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15313000 Bearbetad potatis
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen