Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Unga resurspersoner till äldreomsorgen
Referensnummer: 18/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Resurspersonerna ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom särskilda boenden för äldre utan att ersätta ordinarie personals arbetsuppgifter. Insatsen syftar framförallt till att skapa möten över generationsgränser samt att ge ”guldkant i tillvaron” för de äldre.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Resurspersonerna ska hjälpa till att öka den sociala samvaron och därmed höja kvaliteten inom särskilda boenden för äldre utan att ersätta ordinarie personals arbetsuppgifter. Insatsen syftar framför allt till att skapa möten över generationsgränser samt att ge ”guldkant i tillvaron” för de äldre.