247022-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Rensning av avlopp
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TV-inspektions-, slamsugnings- och spoltjänster hos Nodra i Norrköpings kommun
Referensnummer: ABV 2020/0193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för TV-Inspektions-, slamsugnings och spolningstjänster i Nodra AB anläggningar i Norrköpings kommun.
Ramavtalet omfattar succesiva avrop när behov uppstår i beställarens anläggningar.
TV-inspektionstjänster av avloppsledningar dimensioner 110 m.m. till 1 600 m.m. inom Norrköpings Kommun. I ramavtalet ingår även att vid behov tillhandahålla dykeritjänster vid inspektioner, besiktningar, filmningar, rensningar m.m.
Slamsugnings- och spolsugningstjänsterna är uppdelat i olika utföranden:
Ronderingsspolning
Planerat underhåll
Akut underhåll
Utkörning av renvattentank
Besiktning och rengöring av oljeavskiljare med tillhörande sandfång.
Mer detaljerad information om tjänsternas innehåll specificeras i kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90491000 Besiktning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Ramavtalet omfattar alla erforderliga arbeten, utrustningar, material och leveranser för projektets redovisning i fullt färdigt skick.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån ledningsbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet som beställaren avropar.