Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering och gestaltning offentlig belysning gata, park och trafikmiljö
Referensnummer: TN 2021/00336-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal projektering belysning, utredning och belysningsdesign.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med avtalet är att tillgodose beställarens löpande behov av konsulttjänster genom avrop när ett behov uppstår. Den totala uppdragsvolymen för samtliga delar tillsammans bedöms till ca 3 500 000 SEK för hela avtalsperioden utan garantier på volym för ramavtalet där merparten är inom kompetensområde offentlig belysning utomhus.
När takvolymen för ramavtalet uppnått 5 500 000 SEK upphör avtalet att gälla.