2. Förfarande
Förfarande
Titel: SGL Hus 1 Etapp 2 Produktionsledningsuppdrag
Beskrivning: Sahlgrenska Life Hus 1 ingår i ett samlat Life Science-kluster tillsammans med Hus 2 och Hus 3. Sahlgrenska Life Hus 1 är beläget på Sahlgrenska sjukhuset, Hus 3 på Medicinareberget och Hus 2 är en länkbyggnad över Per Dubbsgatan som kopplar samman Hus 1 och Hus 3. Sahlgrenska Life är en investering för framtidens vård och forskning och en av de största satsningarna i Life Science i Norden. Med Sahlgrenska Life skapas förutsättningar där forskning och utbildning verkar i ett nära och ömsesidigt utbyte mellan vård och näringsliv. Västra Götalandsregionen genom Västfastigheter bygg och förvaltning är byggherre för Sahlgrenska Life Hus 1 vilket är en byggnad med elva våningsplan ovan mark samt ett kulvertplan. På byggnadens tak finns en helikopterflygplats med landningsbana och uppställningsplats för helikopter. Byggnadens bruttoarea är cirka 61 000 m². I Hus 1 planeras både kliniska och forskningslokaler för Regional laboratoriemedicin samt Biobank Väst. Det planeras även för tre vårdverksamheter - en ny akutmottagning med tillhörande ambulanshall, en intensivvårdsavdelning och en operationsavdelning. På taket förläggs en ny helikopterflygplats för Sahlgrenska sjukhuset. Etapp 1 som avser markarbeten och prefabricerad stomme är upphandlad och pågår som en generalentreprenad. Etapp 2 avser klimatskal, stomkompletteringar och installationer. Denna upphandling avser produktionsledningsorganisation för planering, upphandling, genomförande, överlämning samt uppföljning under garantitiden av produktionen avseende Etapp 2. Etappen kommer att handlas upp och utföras genom delade entreprenader.
Intern identifierare: SFSS 2025-01739
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning