247236-2016 - ResultatSverige-Karlskrona: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmateriel.
Referensnummer: UH-2016-89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Följande kontorsmateriel inkluderas i kontraktet:
— Anslagstavlor/Whiteboards + Tillbehör,
— Batterier,
— Block och post-its,
— Datortillbehör (CD-R skivor, musmattor m.m.),
— Emballage (flyttlådor, bubbelfolie m.m.),
— Engångsartiklar (papperstallrikar, bestick m.m.),
— Kalendrar och almanackor,
— Kontorsmaskiner,
— Kontorspapper (arkivpapper och kopieringspapper),
— Mappar,
— Märkband,
— Pennor,
— Pärmar och register,
— Skrivbordsmateriel (häftapparater, gem, skrivbordsunderlägg m.m.),
— Städ och hygien (toalettpapper, tvål, allrengöring m.m.),
— Tejp,
— Övrigt (papperskorgar, väggklockor m.m.).
Leverantören förväntas arbeta proaktivt med FMV och beställarna inom ramen för avtalet för att utveckla och förbättra logistikkedjan samt arbeta med sortimentsstyrning och uppföljning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen