247311-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lönehantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling ekonomi och löneadministration.
Referensnummer: 2017/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211110 Lönehantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjunde AP-fonden är organiserad i 3 olika delar. Kärnverksamheten och kapitalförvaltningen sker i de 2 värdepappersfonderna AP7 Aktiefond och AP7 Räntefond. Bokföring och redovisning som sker i de 2 fonderna exkluderas från de tjänster som efterfrågas i denna upphandling.
Den tredje delen avser ”fondbolaget” Sjunde AP-fonden (AP7). Det är bokförings- och redovisningstjänster för fondbolaget, inklusive löneadministration, som är föremål för denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79631000 Personaltjänster och lönehantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen