24732-2020 - ResultatSverige-Ängelholm: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster och lastbilstransporter
Referensnummer: KS 2019/221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för inhyrning av entreprenadmaskiner, i olika storlekar och viktklasser, samtliga med förare, samt tillhörande utrustning, och lastbilstransporter.
Ängelholms Kommun köper entreprenadmaskintjänster och lastbilstransporter för ca 5 miljoner kr/år.
Beställarens behov omfattar gatuarbeten, ledningsarbeten och andra mindre schaktarbeten, samt till större planerade anläggnings- och servicearbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ängelholms Kommun köper entreprenadmaskintjänster och lastbilstransporter för ca 10 miljoner kr/år.
Upphandlingsobjekt och omfattning
Upphandlingen avser ramavtal för att tillgodose det behov som Ängelholms kommun har avseende inhyrning av entreprenadmaskiner, i olika storlekar och viktklasser, samtliga med förare, samt tillhörande utrustning, och lastbilstransporter.Ängelholms Kommun köper entreprenadmaskintjänster för ca X miljoner per år och lastbilstransporter för ca X miljoner kr/år. Belopp i SEK exkl moms. Beställarens behov är att anlita en leverantör av entreprenadmaskiner och tunga fordon till gatuarbeten, ledningsarbeten och andra mindre schaktarbeten, samt till större planerade anläggnings- och servicearbeten.
Leverantören ska ha möjlighet att biträda beställaren under beredskapstid (vardagar 15:45-07:00 samt lördagar- och helgdagar). Maskin/fordon skall vara på plats för respektive uppdrag senast 2 timmar från beställning.
Upphandlingen kommer att vara uppdelad i två separata delområden.Delområde 1. Entreprenadmaskintjänster.Delområde 2. Lastbilstransporter.
Anbud kan läggas på ett eller båda delområdena. Delområdena kommer att utvärderas var för sig. En leverantör kommer att antas för varje delområde.
Kommunen garanterar inga volymer i avtalet. Leverantören ska leverera Beställarens verkliga behov.