Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende uppföljning och utvärdering av luftföroreningar
Referensnummer: NV-02049-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen - Ramavtal avseende uppföljning och utvärdering av luftföroreningar. Upphandlingen innehåller 5 delområden, anbud kan lämnas på delar eller hela upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 148 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 5
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Nv-02049-23
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen