247398-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städning av trapphus m.m. i flerbostadshus (AB Alingsåshem).
Referensnummer: UH-2016-100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsteentreprenad för trappstädning och annan städning av gemensamma utrymmen, samt fönsterputsning, för AB Alingsåshems fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal gäller för 2 år med möjlig förlängning med ytterligare 4 år. Avtalsstart 1.12.2016.