Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tågtransporter – Personresor.
Referensnummer: 17FMV2322
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning avser tågresor och därmed tillhörande Tjänster.
Syftet med upphandlingen är att ge FM/FMV, eller annan avropsberättigad myndighet, en möjlighet att kombinera ett kostnadseffektivt, snabbt och bekvämt sätt att resa med en hög grad om miljöanpassning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen